צרו קשר

מתנדבת בכלא הדרים מספרת:

"לאחרונה הקבוצה שלי בכלא גדלה מעשרה אסירים לעשרים. כבר זמן מה שאני מגיעה למפגשים בתחושה שהמעבר לקבוצה גדולה קשה מדי, שאין לי אפשרות להכיר אותם באמת ולשמוע את כולם, ושמשהו לא מצליח לעבוד עד הסוף. אסירים נרדמים ורבים לא משתתפים. עלו סימני שאלה איך להמשיך, דיונים שבהם היה שותף גם הצוות של קצינות החינוך. גם האסירים היותר פעילים בקבוצה הביעו תסכול מגודל הקבוצה וכעס על אסירים אחרים שנרדמים ולא מכבדים את הקבוצה.

עם כל זה הגעתי למפגש האחרון והחלטתי לשתף אותם בתחושות שלי ובהתלבטויות איך להמשיך. המפגש היה ממש טוב ומשמעותי. פתחנו את הנושא לשיחה. שיתפתי אותם בתחושה שלי שלא קל לקיים מפגש בקבוצה גדולה כל כך, כשאי אפשר לשמוע את כולם ויותר קשה להרגיש ביטחון ולשתף מהלב. שאלתי אותם אילו כללים לדעתם יכולים לעזור לנו לקיים מפגש שיהיה משמעותי גם בקבוצה גדולה כל כך.

הייתה שיחה מעניינת על קבלת אחריות. דיברנו על כללים שנכפים מבחוץ לעומת האפשרות לשים לב ולבחור בכללים שיהיו תומכים עבורנו. דיברנו שוב על מה בעצם התרגול הזה ומה הערך שלו בשבילנו. דיברנו על תרגול של תשומת לב לא רק כשאנחנו יושבים בעיניים עצומות, אלא בעצם בכל רגע, גם כשאנחנו מדברים ומקשיבים ומתנהלים ביום-יום.

למדתי משהו על הנוכחות שלי שנדרשת כדי להחזיק את הקבוצה ואת מרחב התרגול המשותף. מצד אחד: נוכחות מלאה באהבה וקבלה ללא תנאי, ומהצד האחר: נוכחות חזקה ודומיננטית שמלווה כל צעד ולא נותנת לאנרגיה להתפזר.

אני מרגישה שמשהו התחדד לי בהבנה של הצורך בחלק השני. החלק של הנוכחות האוהבת היה שם תמיד, אבל אחרי המפגש הזה הבנתי טוב יותר את הצורך שלהם בנוכחות חזקה ובכללים ברורים. אני מבינה עכשיו את הכללים הברורים כפעולה של אהבה ותמיכה ולא כפעולה של שליטה או כפייה. מבנה המפגש היה ברור עם תרגולים קצרים מאוד של דקה או שתיים (תשומת לב לצלילים, לנשימה, לרגש), שאחריהם חזרה אל הנוכחות המשותפת בקבוצה ושיתוף ממוקד: למה שמתי לב? מה הפתיע אותי? איזה דבר חדש גיליתי?

את השיתוף עשינו במתכונת של מעגל הקשבה: עם חפץ דיבור ועם תזכורת לכללים בנוגע לאיך שמשתפים: הקשבה עם הלב ללא שיפוט, דיבור מהלב. החפץ מסמן לנו מי מדבר ומי מקשיב ועוזר לנו להיות בתשומת לב. אני רואה שבכל פעם שמשהו לא עובד בקבוצה, זו הזדמנות להעמיק את הלמידה שלי כמנחה ואת הלמידה של האסירים. האפשרות להקשיב למה שלא עובד פותחת פתח ללמוד ולהשתנות בהתאם למציאות.

מובן שגם האסירים זוכים בכמה דברים: היכולת ללמוד מטעויות, להפנות תשומת לב אל מה שלא עובד מתוך סקרנות וללא שיפוטיות, למידה מתוך שותפות והנחיה שהיא לא כוחנית ושולטת אלא מכבדת ואוהבת."