צרו קשר

אודות העמותה

אנחנו מאמינים בכוחה של הקהילה לשנות, להשפיע ולתמוך באנשים השייכים לקבוצה הכי מודרת בחברה. אנחנו יודעים שמאחורי פשעים רבים יש סבל ומצוקה גדולים, ושתנאי חיים של עוני ואי-שוויון מובילים במקרים רבים לעבריינות, לאלימות ולהתמכרות, אלו הם תנאי חיים של סבל שמייצר סבל נוסף, על ידי שיקום האסירים יהיה אפשר לשבור את מעגל הסבל ואת החזרה לפשע.

התרגול נועד לאפשר לאסירים מרחב נשימה ומעט שקט בתנאים הקשים שאותם הם חווים ביום-יום ולפתוח בפניהם, באמצעות התרגול, אפשרות של תיקון. אפשרות זו אינה מבטלת את הסבל שנגרם על ידיהם בעבר אבל פותחת פתח למניעת סבל נוסף בעתיד ותומכת בשיקום שלהם.

מתנדבת בכלא שיטה מספרת:
"הגעתי לכלא בעקבות לימוד של טקסט שעסק ביהלום שיש בכל אדם, ניצוץ טוב, מאיר ובלתי ניתן להשחתה. הרגשתי רצון גדול לראות את היהלום הזה בעיניים של האנשים שבכלא."

בשנת 2006 נפתחה קבוצת המדיטציה הראשונה בכלא מעשיהו. תגובות האסירים עודדו לפתוח עוד קבוצות מדיטציה בבתי כלא אחרים. כעבור חצי שנה נפתחו 15 קבוצות בבתי כלא נוספים וברשות לשיקום האסיר. ב-2017, לאחר שנים של פעילות מוצלחת, מיסדנו את פעילותנו והקמנו את עמותת "השקט שבפנים". היום העמותה מפעילה 37 קבוצות תרגול בבתי הכלא, ברשות לשיקום האסיר ובמרכז השיקום "מעגלים"; ובמקביל אנחנו עובדים על פרויקטים נוספים בבתי הכלא.

מדי שבוע מתקיימים מפגשי תרגול מדיטציה עם אסירים בבתי הכלא ועם אסירים משוחררים ברשות לשיקום האסיר ובמרכז השיקום "מעגלים". מתנדבים ומתנדבות מהעמותה מנחים את המפגשים בתרגול מדיטציה השואב מעולמות המיינדפולנס והדרך הבודהיסטית.

המייסדת והמנהלת של העמותה – מיכל ורשבסקי:

אני פעילה חברתית. עבדתי כ-35 שנה בתחום הקולנוע כעוזרת במאי. למדתי קידום נוער בסיכון לתואר ראשון בחינוך, ולפני 17 שנה יזמתי והקמתי את פרויקט המדיטציה בבתי הכלא. פעלתי גם בתחומים אחרים – בעיקר במאבק להגנת הדיור הציבורי ובכפרים הבלתי מוכרים בנגב.

תרגול מדיטציה ממלא חלק מרכזי בחיי כבר שנים רבות. השתתפתי בריטריטים רבים, ובשלב מסוים הרגשתי שאני רוצה לקום מהכרית! לא רק ללמוד על חמלה אלא גם לעשות מעשה בעולם ולהעביר את יתרונות התרגול והחמלה לאסירים בבתי הכלא, לקבוצת האנשים הנמצאת בשולי החברה.

אסירים מתמודדים עם מצבים שיש בהם הרבה לחץ, כעס ואלימות, מצבים שמשאירים רבים מהם במעגלי הסבל וחוסמים את דרכם לשינוי. המציאות מלמדת שנוכח תנאי הכליאה ואמצעי השיקום הדלים המופעלים בבתי הכלא בישראל, מעטים האסירים המצליחים להשתקם. לכן, מתוך אמונה בכוחו המרפא ואף המהפכני של תרגול מדיטציה, החלטתי להקים פרויקט שמטרתו העיקרית – להביא את התרגול אל תוך בתי הכלא ולחולל בחיי האסירים שינוי, שבעיני רבים נחשב כבלתי-אפשרי. את ההשראה לפרויקט קיבלתי מפרויקטים דומים הקיימים בבתי כלא בעולם.

היכולת להשפיע ולהיטיב עם האסירים בכלא ועם האסירים לאחר השחרור; הפעילות המשותפת של המתנדבים והמתנדבות; ספר המדיטציה שכתבנו לאסירים, בעברית ובערבית, ושניתן במתנה לכל האסירים והאסירים המשוחררים בקבוצות שלנו – כל אלו ממלאים אותי בתחושת משמעות והכרת תודה.