צרו קשר

אגף השקט שבפנים

התוכנית "אגף השקט שבפנים" מיועדת לאגף שלם, והכוונה היא שכל האסירים באגף ישתתפו בה.

במהלך 17 השנים האחרונות אנחנו מדריכים/ות אסירים במדיטציה פעם בשבוע ומעודדים אותם לתרגל מדיטציה יום-יום בין הפגישות. ככל שתרגול מדיטציה מתבצע באופן סדיר, בתדירות גבוהה ולאורך זמן, כך מתחזקת השפעתו הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך, אך הדבר דורש משמעת עצמית חזקה (מכל מי שעושה מדיטציה, לא רק מאסירים), והדבר איננו קל.


מתוך הבנה זו עלה הרעיון לתוכנית "אגף השקט שבפנים": יום-יום במשך ארבעה חודשים יגיעו מתנדבים לכלא כדי לתמוך בתרגול מדיטציה יומיומי של כל האסירים באגף. אנחנו מאמינים ומאמינות שהתוכנית תגדיל את סיכויי השיקום של האסירים שישתתפו בה ותביא תועלת בתחומים רבים, גם בטווח הקצר וגם לאורך זמן.


התהליך שהאסירים יעברו יגרום שינוי לא רק במישור האישי אלא גם במישור הקהילתי. ייווצר חיבור בין האנשים המתרגלים יחד, תהיה עזרה הדדית רבה יותר ותורגש ירידה במספר האירועים האלימים בין האסירים באגף.
מטרתנו היא שהמשתתפים יוכלו ליישם את התרגול בחייהם ולהפוך אותו לרלוונטי להתמודדות עם הקשיים העומדים בפניהם. התרגול ישמש עוגן פנימי לתמיכה במצבי קושי ומצוקה. וכך, גם בזמן ישיבתם בכלא וגם אחרי השחרור, יגדלו מאוד סיכויי השיקום שלהם (הכרוכים בשינוי תודעתי פנימי שיביא לשינוי התנהגותי חיצוני).

עדות אסיר מכלא מעשיהו:
"השעה עם המתנדב נתנה לי כלי משמעותי מאוד בתקופת מאסרי, כלי לאזן את הלחצים, התחושות והמחשבות שתוססות אצלי בתקופת המאסר. כל יום עם הזריחה תרגלתי את מה שלמדנו במפגש השבועי, והיישום של זה נתן לי מקום בו נשארתי נוכח במציאות וקיבלתי 'צלחת של שקט' שהייתה לי לארוחת הבוקר האמיתית שלי כאן. הסדנה עוזרת מאוד של שליטה שהוא פקטור משמעותי במה שהביא אותי לכאן, חוסר שליטה, אבל גם ימנע ממני לשוב לכאן ויגרום לי לחזור לחיים נורמטיביים."

תוכנית כזאת עדיין לא נעשתה בארץ, וכנראה גם בעולם, היא תלווה במחקר משותף של שירות בתי הסוהר, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת תל-אביב והמכללה האקדמית עמק יזרעאל.

התוכנית נמצאת בשלבי הקמה ותצא לדרך בנובמבר 2023.